Tumorreplica kan helpen voorspellen welke behandeling bij longkanker het beste werkt

Welke behandeling werkt het beste bij een individuele patiënt met longkanker? Onderzoekers van Maastro, MUMC+, Maastricht University en Zuyderland werken aan een innovatieve methode die hier mogelijk binnen twee weken antwoord op kan geven. Met een klein stukje tumorweefsel maken zij in het laboratorium een levende, driedimensionale kopie van de tumor: een tumorreplica.

Bij longkanker zijn verschillende behandelingen mogelijk, zoals chemotherapie, immuuntherapie, doelgerichte medicijnen en bestraling. Maar vooraf is vaak moeilijk te voorspellen welke behandeling bij een individuele patiënt het beste zal aanslaan. Daardoor kan kostbare tijd verloren gaan aan een behandeling die onvoldoende effect heeft, terwijl een patiënt wel te maken kan krijgen met bijwerkingen.

Onderzoeker dr. Rianne Vaes en haar collega’s van Maastro onderzoeken daarom of een tumorreplica kan helpen om vooraf te bepalen welke behandeling de grootste kans van slagen heeft.

Een levende kopie van de tumor

Uit een klein stukje tumorweefsel van een patiënt wordt in het laboratorium een driedimensionale tumorreplica gekweekt. Deze miniatuurkopie behoudt belangrijke kenmerken van de oorspronkelijke tumor. Vervolgens kunnen onderzoekers verschillende behandelingen op de replica testen.

Binnen ongeveer twee weken moet zichtbaar worden op welke behandeling de tumor waarschijnlijk het beste reageert. In de toekomst kunnen artsen deze informatie mogelijk gebruiken om sneller te kiezen voor een behandeling die beter aansluit bij de individuele patiënt.

Rianne Vaes, - Kankeronderzoek tumorreplica microscoop

 

Veelbelovende eerste resultaten

Een eerdere proof-of-principle-studie liet zien dat het mogelijk is om patiëntspecifieke tumorreplica’s van longtumoren te ontwikkelen. Bij meer dan 65 procent van de onderzochte patiënten kon een tumorreplica worden gekweekt.

Deze veelbelovende resultaten vormen de basis voor een grote vervolgstudie. Maastro, MUMC+, Maastricht University en Zuyderland gaan daarin onderzoeken hoe betrouwbaar de tumorreplica’s de reactie op een behandeling kunnen voorspellen. Aan de studie doen ongeveer 285 tot 300 patiënten met longkanker mee.

Het uiteindelijke doel is om patiënten sneller de behandeling te geven die het beste bij hun tumor past. Daarmee hopen de onderzoekers ineffectieve behandelingen en onnodige bijwerkingen zoveel mogelijk te voorkomen en gepersonaliseerde kankerzorg dichterbij te brengen.

Dankzij steun van Kankeronderzoekfonds Limburg

Voor deze belangrijke vervolgstap is financiering nodig. Kankeronderzoekfonds Limburg werft hiervoor geld. Het vierjarige onderzoeksproject vraagt om een investering van ongeveer €320.000.

Rianne Vaes - Kankeronderzoek tumorreplica wandelgang
“We willen patiënten zo snel mogelijk de behandeling geven die voor hun tumor de grootste kans op succes biedt.” dr. Rianne Vaes, Senior Onderzoeker Maastro Clinical Research

 

Met steun van donateurs kunnen onderzoekers in Limburg werken aan nieuwe manieren om kanker steeds persoonlijker en effectiever te behandelen. 

Steun jij dit onderzoek? Help mee en draag bij aan onderzoek naar behandeling op maat voor patiënten met longkanker.

 

Sluit de enquête
Geef uw mening over de website, of vertel ons hoe wij onze website kunnen verbeteren.
De volgende links voor privacy en servicevoorwaarden behoren tot de reCAPTCHA-plugin van Google.